top of page

Jak zacząć dbać o swoją kondycję fizyczną, gdy bardzo się nie chce?

  • Alicja Hunt
  • 1 kwi 2023
  • 2 minut(y) czytania

Dlaczego, mimo że wszyscy wiemy, że ćwiczenia są niezbędne do długiego i zdrowego życia, to tylko 32% z nas w wieku powyżej 60 lat regularnie ćwiczy? Jest wiele powodów; niektórzy mają trudności w poruszaniu się, czy problemy zdrowotne, a inni po prostu nie doceniają korzyści płynących z ćwiczeń. Wraz z wiekiem mamy tendencję do odpuszczania sobie, zwłaszcza gdy chodzi o wysiłek ruchowy. Jednak musimy pamiętać, że zaangażowanie nawet w lekką aktywność siłową pomoże nam zachować zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Osoby, które podejmują regularną aktywność fizyczną, zmniejszają ryzyko chorób serca, udaru mózgu, raka i cukrzycy nawet o 66%.



Oto kilka wskazówek i trików dotyczących zdrowego stylu życia, które pomogą Ci poprawić kondycję po 60 roku życia. Mamy nadzieję, że spodobają Ci się na tyle, aby zacząć. Trudno jest robić postępy w czymkolwiek, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Zastosuj metodę małych kroków, np. idź na spacer w swoim tempie na pół godziny, a po kilku dniach zwiększ tempo, dystans albo czas chodzenia. Nie koncentruj się na punkcie końcowym, tylko na tym, co robisz tu i teraz. To pomoże Ci zachować motywację! Gdy założysz, że będziesz chodzić codziennie 5 kilometrów, to możesz nigdy nie zacząć.



Szukaj sposobów na włączenie kilku godzin umiarkowanej aktywności tygodniowo. Czynności, które są przyjemne, satysfakcjonujące lub jedno i drugie. To może być bieganie, jazda na rowerze czy zapisanie się na ćwiczenia fitness dla początkujących. Również praktyki energetyczne, takie jak joga lub tai-chi delikatnie, ale skutecznie rzucają wyzwanie wytrzymałości, sile, równowadze i elastyczności organizmu.



Po prostu zacznij. Już po kilku dniach działania te staną się rutyną i gdy nie wyjdziesz na spacer czy w sobotę nie pojedziesz na wycieczkę na rowerze, będziesz się źle z tym czuć. Chodzi o to, aby uczynić z tego naturalną część Twojego stylu życia, zamiast czegoś dodatkowego do zrobienia.



Nadaj temu przedsięwzięciu bardziej oficjalny charakter, jeśli uważasz, że potrzebna Ci będzie dodatkowa motywacja, zwłaszcza na początku. Najlepiej umów się na takie działania z przyjacielem, który ma podobny cel i który co najmniej jest tak aktywny, jak Ty, lub zapisz się do jakiegoś klubu, w którym będzie wyznaczony harmonogram. Musisz wbudować odpowiedzialność w swoją nową zmianę w stylu życia, ponieważ wszyscy mamy tendencję do „najmniejszego wysiłku” i Ty też! Czym mniej możliwości “wykręcenia się” tym lepiej.



Zacznij łączyć swoją aktywność ruchową z szerszą samo pielęgnacją. Ćwiczenia na łonie natury, które praktykujesz z przyjacielem, zakończ wspólnym lekkim lunchem czy chociażby pogawędką przy dobrej kawie. Weź kąpiel aromaterapeutyczną po zakończeniu treningu siłowego lub idź na masaż. Dobre samopoczucie podczas całego procesu jest o wiele bardziej motywujące niż łajanie siebie, dopóki nie uznasz, że zasługujesz na więcej. Dobrym sposobem motywującym jest zapisywanie swoich osiągnięć w dużym ściennym kalendarzu. Jeśli będziesz widział codziennie czy co kilka dni wpis, to odpuszczenie sobie wywoła wyrzuty sumienia, a to Cię zmotywuje do działania.



Włóż trochę wysiłku w stworzenie planu, który rezonuje z Tobą. Będziesz mógł skupić się na dobrym samopoczuciu oraz zdrowiu fizycznym i psychicznym.


Przejęcie kontroli nad swoim życiem jest ważnym krokiem, zapewni Ci spokój ducha, lepsze zdrowie i ogólny dobrostan. Od razu poczujesz się lepiej, ponieważ wykonasz najważniejszy krok… podejmiesz działanie, a nie tylko będziesz o tym myśleć. Jesteś sobie to winien.

bottom of page